Yan Basamak

Değerlendirmeler
Yeni mesaj

Yan Basamak Kolaylığı

Otomobiller kendilerine has çözümlerle üretilebilen araçlardır. Her ihtiyaca özel olarak üretilen otomobil tipi bulunmaktadır. Günlük hayat için çok uygun olan sedan ve hatchback arabalar arazi şartları için veya yük taşımak için uygun değildir. Bu tip yerler için özel olarak üretilen jip veya pikap gibi araçlar vardır. Bu araçların özelliği ise yerden yüksek olmalarıdır. Arazi şartlarına daha uyumlu olmak adına özel bir süspansiyon sistemi olan bu araç tipleri yerden daha yüksek seviyede üretilmiştir.

Bununla birlikte bu araçlar için de özel olarak imal edilen bir takım donanımlar vardı. Yan Basamak bunlardan birisidir. Yüksek olan araca inip binmek hiç de kolay değildir. Bu sebeple ciddi bir kaza yaşanmaması için jip türü veya pikap türü araçlarda kullanılan yan basamaklar çok farklı ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Çünkü üstündeyken yükü kaldırabilecek sağlamlıkta olmaları gerekmektedir.

Ayrıca bulunduğu ve monte edildiği yer itibariyle yerden sıçrayabilecek taşlara veya suya maruz kalabilecek bir konumdadır. Bu sebeple darbelere karşı çok dayanıklı bir yapıda üretilmektedir. Çoğu yan basamak alüminyum ve fiber karbon karışımı olarak üretilmektedir. Bu üretim malzemesi yan basamağa hem dayanıklılık hem de çizilme önleme özelliği kazandırmaktadır.

Yan Basamak Şıklığı

Bu yönleriyle oldukça dayanıklı olan yan basamaklar aynı zamanda aracın dış görünümünü bütünleyen unsurlardır. Özellikle parlak alüminyum renkler pikaplara ve jiplere çok farklı bir hava katmaktadır. Tırtıklı yapısı sayesinde araçtan inerken hiçbir şekilde kayma veya düşme olmamaktadır. Ayrıca bazı ürünlerde üstüne isim yazdırmak imkânı da bulunmaktadır. Sadece bir iniş çıkış basamağı olmayan yan basamak aynı zamanda aracı bütünleyen bir dekorasyon elemanı olmaktadır. Çok farklı renk ve şekilde imal edilen yan basamaklar sağlamlığıyla çok cezbedicidir.