Araç Yazılımı Nedir? Artı ve Eksileri Nedir?

Posted by   Volkan Ölçün
02/09/2019
chip tuning

 

Araç Yazılımı Nedir? Artı ve Eksileri Nedir ?

Araçlarını kendi göre ayarlamak isteyen araç sahipleri en çok başvurduğu yöntemlerden birisi araç yazılımlarıdır. Yazılım atılan araçların hem performansı hem de motor gücü artmaktadır. Modifiye yöntemi ile de yazılım atılan otomobiller araçlara yerinde uygulandığında oldukça faydalı olabilmektedir. Araç yazılımları kabaca aracın beyninin orijinal halinden farklı olarak değiştirilmesidir. Yazılım ile birlikte araçların beygir güçleri de artmaktadır. Böylelikle çekiş gücü artan motorlar daha performanslı sürüş sağlar.

Araç yazılımları otomobil kullanıcıların isteği doğrultusunda atıldığından araç tamamen kişiselleştirilme yoluna girmektedir. Araç orijinal üretiminden farklı olarak motor sesi farklı olabilir. Yakıt tüketimi de atılan yazılım ile birlikte değişkenlik gösterebilmektedir. Araçlara yazılım atarken mutlaka güvenilir otomobil ustalarını tercih etmelisiniz. Araç yazılımları dikkat isteyen ve tecrübe isteyen bir durumdur bundan dolayı referansa sahip bir firma tarafından araç yazılımı yaptırmanız gerekmektedir. Araçlara atılan bu yazılım otomotiv sanayisinde Chip Tuning olarak adlandırılmaktadır.

 

Araç Yazılımının Artıları Nelerdir?

- Araçlar otomobil sahibine göre kişiselleşir ve otomobil tamamen isteğine göre şekillenir.

- Atılan yazılıma göre araçlar daha seri ve hızlı bir konuma gelir.

- Otomobiller atılan yazılım ile birlikte beygir güçleri de istenilen seviyeye çıkarılabilir.

- Aracın tork gücü de atılan yazılım ile birlikte artmaktadır.

 - Doğru ve düzgün bir şekilde atılan yazılım sayesinde otomobiller daha az yakıt tüketmesi de sağlanabilmektedir.

 

Araç Yazılımının Eksileri Nelerdir?

- Araç yazılımı arttırmak risklidir. Eğer referansı olmayan bir firma tarafından araç yazılımı gerçekleştirilirse bu durum aracın beynine ve elektronik sistemini olumsuz yönde etkileyecektir.

- Her araca aynı yazılım atılamamaktadır. Farklı markaya yapılmış araç yazılımı sizin aracınıza da kesin aynı etkiyi vermesini beklememelisiniz.

- Yanlış atılan araç yazılımları ile aracın motorunun gücünü arttırmak şöyle bir dursun, aracın mevcut performansı da düşebilir.

Müşteri Yorumları